Ha már Kedvesem a magyarországi utunkról írt, hadd adjak hozzá egy kis színeset. Szombat délelőtt Kedvesem az előadásokat hallgatta, mi pedig Vicenttel ki szerettünk volna ruccanni valahová. Az első ötlet az volt, hogy megnézzük a pálinkafőzdét a Sreiner tanyán – Vincent határozott érdeklődést mutatott a gondolatra –, de sajnos éppen nem tudtak fogadni látogatókat.
Második választásunk a Bory vár volt Székesfehérváron. Ismerjük be, férfiak számára kevésbé vonzó úticél, de ha a pálinkafőzde nem jön össze, kultúrális programnak kiváló.
Bory Jenőről és családjáról, valamint magáról a várról sokkal jobb összefoglaló található a weboldalukon, mint amit én tudnék írni a rövid látogatás alapján, ezért inkább álljon itt egy képriport.
Annyit talán mégis előre bocsátanék, hogy érdekes volt látni egy művész (festő és szobrász) házaspár életét és munkásságát azon a helyen, ahol éltek is. A hely nem a szokványos vár, amelyet a határok védelmére építettek, hanem önmagában is egy múzeum, ami legnagyobb részt a Bory házaspár munkásságát mutatja be. Tele van szobrokkal és festményekkel, amelyekből ennyit nem lát az ember egy helyen más várakban.
Ezer szó helyett hát egy csokornyi kép (klikk a nagyításhoz):
A városukat szerető székesfehérváriak nevében köszönöm a méltatást. Bory Jenő mellett ki kell emelni az utódokat is, most már az unokák gondozzák a hagyatékot, igazán példamutatóan. Emlékszem, a rendszerváltás idején, szinte fillér nélkül próbált a család (egy unokahúg és a férje) mindent megtenni a fenntartásért, a fejlesztésért.
Idegenvezetőként szeretnék bízni benne, hogy jutott másra is idő, sok történelmi emlék van a városban, amit még érdemes megnézni, pl. a történelmi belváros, a Budenz gyűjtemény (Ybl Miklós), a Deák gyűjtemény, a templomok.